Česky|English|По-русски

VIRTUAL TOUR

Canadian Medical Care
Praha 6, Veleslavínská 1/30

Ukázat na mapě
Pondělí: 08:00–18:00
Úterý: 08:00–20:00
Středa: 08:00–20:00
Čtvrtek: 08:00–20:00
Pátek: 08:00–18:00
Sobota: 09:00 – 14:00

Canadian Medical Care
Praha 4, V Parku 2308/8

Ukázat na mapě
Pondělí: 08:00–18:00
Úterý: 08:00–18:00
Středa: 08:00–18:00
Čtvrtek: 08:00–18:00
Pátek: 08:00–16:00

Canadian Medical Care
Praha 5, U Trezorky 921/2

Ukázat na mapě
Pondělí: 8:00-12:00 12:30-18:00
Úterý: 8:00-12:00 12:30-18:00
Středa: 8:00-12:00 12:30-18:00
Čtvrtek: 8:00-12:00 12:30-18:00
Pátek: 8:00-12:00 12:30-16:00

Jak máme otevřeno během letních prázdnin?

Jak máme otevřeno během státních svátků?

Lékarna Canadian Medical Care

Praha 4, V Parku 2308/8
Ukázat na mapě
Po – Pá: 7:30 – 18:30

Vyšetření v optice nemůže nahradit vyšetření v oční ordinaci

Zhruba 80 % informací z okolního světa vnímáme zrakem – to je víc než dobrý důvod pro to, abychom o své oči dostatečně pečovali a snažili se předejít případným zdravotním potížím. Od doc. MUDr. Petry Svozílkové, Ph.D., se dozvíte spoustu užitečných informací souvisejících s péčí o zrak.

Jaký je rozdíl mezi vyšetřením, které provádí oční lékař v ordinaci a měřením očí v optice? Proč měření v optice není pro pacienty dostačující?

Z důvodu časové nebo finanční úspory často jedinci využívají služeb optik, které nabízejí „oční vyšetření“. Pacienti se domnívají, že tímto vyšetřením mají oční prevenci „splněnou“. Kvalita těchto vyšetření se liší v závislosti na přístrojovém vybavení optik a na tom, zda vyšetření v optice provádí optometrista nebo oftalmolog.

V naprosté většině případů se jedná pouze o vyšetření refrakce s cílem zjistit a doporučit vhodnou dioptrickou korekci. To však nelze zaměňovat za komplexní oční vyšetření, které zahrnuje detailní vyšetření předního segmentu oka a očního pozadí, změření nitroočního tlaku apod. V každém případě se v optice ze zákona nesmějí pacientům do očí aplikovat diagnostické kapky za účelem rozšíření zornice, které umožní detailní vyšetření očního pozadí včetně periferní sítnice, protože optika není zdravotnickým zařízením. To platí i v případě, kdy vyšetření v optice provádí oční lékař. Jednoznačně lze tedy říci, že vyšetření v optice nemůže nahradit vyšetření oftalmologem v oční ordinaci.

Lze péči o zrak nějak zanedbat?

Možností je hned několik. Zanedbat péči o zrak dítěte mohou rodiče, pokud podcení důvody k očnímu vyšetření. Dospělí jedinci léčení pro vysoký krevní tlak, cukrovku či jiné choroby by měli kontroly na očním absolvovat minimálně 1x ročně. Pokud není jejich základní onemocnění dostatečně kompenzováno léčbou, jsou doporučovány oční kontroly častěji. Oční projevy těchto onemocnění mohou ohrozit zrakovou ostrost. Pokud pacient není oftalmologem pravidelně sledován a oční změny nejsou zachyceny včas, nemusí se podařit původní kvalitu zraku navrátit.

Po 40 letech věku by měl každý pacient bez výjimky absolvovat preventivní oční vyšetření za účelem včasné diagnostiky případného glaukomového onemocnění. Toto onemocnění je zrádné v tom, že probíhá dlouho plíživě a nepozorovaně, bez jakýchkoliv obtíží pacienta. Postupně však odumírají nervová vlákna zrakového nervu, což je proces nevratný – jedná se o chronickou progresivní neuropatii zrakového nervu. Subjektivní obtíže pacient zaznamená až v pokročilém stadiu onemocnění. Glaukom je multifaktoriální onemocnění, ale jedním z hlavních rizikových faktorů je zvýšený nitrooční tlak. Pokud se nezahájí včas léčba, nemoc progreduje a pacienti mají doživotně pokles zrakové ostrosti s výpady v zorném poli. Dlouhodobě neléčené onemocnění končí slepotou.

Co zrak ohrožuje nejvíce?

Pozdě diagnostikované oční onemocnění. Řadu očních nemocí lze zlepšit či stabilizovat včas zahájenou léčbou.

Existuje nějaká prevence, co se týká péče o zrak a předcházení pozdějším problémům?

Nejúčinnější prevencí je preventivní oční vyšetření, kdy oftalmolog na základě aktuálního očního nálezu navrhne pacientovi konkrétní doporučení. Samozřejmostí je používání brýlí s ochranným UV filtrem při pobytu na slunci, vhodné jsou potravinové doplňky k podpoře výživy sítnice apod.

Nositelé kontaktních čoček by neměli zapomínat na správnou péči o kontaktní čočky, vhodný režim nošení a na pravidelné návštěvy očního lékaře za účelem kontroly předního segmentu oka, aby se případné komplikace odhalily včas. Jedinci, kteří tráví většinu času pohledem do monitoru, mívají častěji syndrom suchého oka. Dochází k němu v důsledku nevědomé nedostatečné frekvence mrkání vedoucí k rychlejšímu vysychání slzného filmu. Proto se doporučuje během práce s počítačem používat umělé slzy bez konzervačních látek, obzvlášť pokud pacient vnímá pálení očí či jiný diskomfort. Nezbytné je používat správnou dioptrickou korekci během práce s počítačem.

S jakými nejčastějšími úrazy očí se v ordinaci setkáváte?

Mezi časté oční úrazy patří eroze (oděrka) rohovky, cizí tělíska ve spojivce či rohovce, která se do oka dostanou například při práci s kovem nebo se může jednat o organický materiál (části rostlin apod.). Pokud nedojde k penetraci oka, řeší se tento stav ambulantně v rámci návštěvy oční ordinace. Pokud při úrazu dojde k penetraci či perforaci oka, je nezbytný operační zákrok. Dále se setkáváme s tupými úrazy oka (kontuze), např. úraz squashovým míčkem, pukem nebo pěstí. Úraz může mít za následek zlomeninu spodiny očnice. Závažným očním úrazem je poleptání očí kyselinou nebo louhem.

Přečtěte si vše o vyšetření zraku v CMC

Pokud máte zájem o vyšetření, můžete se objednat na čísle (+420) 235 360 133.

© 2017 Canadian Medical Care, s. r. o.