Česky|English|По-русски

VIRTUAL TOUR

Canadian Medical Care
Praha 6, Veleslavínská 1/30

Ukázat na mapě
Pondělí: 08:00–18:00
Úterý: 08:00–20:00
Středa: 08:00–20:00
Čtvrtek: 08:00–20:00
Pátek: 08:00–18:00
Sobota: 09:00 – 14:00

Canadian Medical Care
Praha 4, V Parku 2308/8

Ukázat na mapě
Pondělí: 08:00–18:00
Úterý: 08:00–18:00
Středa: 08:00–18:00
Čtvrtek: 08:00–18:00
Pátek: 08:00–16:00

Canadian Medical Care
Praha 5, U Trezorky 921/2

Ukázat na mapě
Pondělí: 8:00-12:00 12:30-18:00
Úterý: 8:00-12:00 12:30-18:00
Středa: 8:00-12:00 12:30-18:00
Čtvrtek: 8:00-12:00 12:30-18:00
Pátek: 8:00-12:00 12:30-16:00

Jak máme otevřeno během letních prázdnin?

Jak máme otevřeno během státních svátků?

Lékarna Canadian Medical Care

Praha 4, V Parku 2308/8
Ukázat na mapě
Po – Pá: 7:30 – 18:30

Vše o očním vyšetření v CMC v otázkách a odpovědích

V CMC poskytujeme oční vyšetření dětem i dospělým. Pacient vyhledá oftalmologa v případě akutních či chronických očních obtíží. Důležité je však i preventivní vyšetření u jedinců, kteří potíže nemají, ale mají pozitivní rodinnou oční anamnézu. Tou může být například výskyt šilhání, tupozrakosti nebo refrakční vady s vyšší dioptrickou hodnotou u příbuzných dětského pacienta, kdy je vhodné vyšetřit dítě již ve věku 6–12 měsíců.

Samozřejmostí by měly být pravidelné kontroly předního segmentu oka u nositelů kontaktních čoček. Dospělí jedinci po 40. roce věku by měli absolvovat preventivní oční vyšetření především z důvodu včasného záchytu případného glaukomového onemocnění. Pokud se však v rodině pacienta glaukom vyskytuje, je vhodné toto vyšetření absolvovat dříve. Pouze včasnou diagnostikou a účinnou léčbou můžeme zamezit nenávratnému poškození až ztrátě zraku. V neposlední řadě by měli na pravidelná oční vyšetření docházet pacienti se zvýšeným krevním tlakem, cukrovkou a dalšími celkovými chorobami, které se mohou manifestovat i očním nálezem.

Jaké jsou nejčastější potíže, se kterými dospělí pacienti k očnímu lékaři přicházejí?

Častými obtížemi jsou pokles zrakové ostrosti do dálky či do blízka, zarudnutí, slzení, pálení či řezání očí, hlenovitá či hnisavá sekrece z očí, otok víček, tupá bolest oka, dvojité vidění apod. U dětských pacientů si rodiče všimnou například šilhání, se kterým dítě objednají k očnímu lékaři. Řada pacientů se k vyšetření objedná na doporučení jiného specialisty, u kterého jsou sledováni pro celkové onemocnění, jež může mít i oční projevy.

Jak vyšetření v CMC probíhá a kolik času zabere?

Během základního očního vyšetření odebíráme pacientovi anamnézu, kdy cílenými dotazy zjišťujeme typ a dobu trvání očních obtíží, zda měl pacient v minulosti nějaké oční problémy, jeho celková onemocnění a současnou medikaci, výskyt onemocnění v rodině a alergie. Vyšetřujeme refrakci se stanovením nejlépe korigované zrakové ostrosti do dálky i do blízka. Dále hodnotíme barvocit, měříme nitrooční tlak a pomocí štěrbinové lampy vyšetřujeme přední segment oka a oční pozadí. Vyšetření trvá 30–45 minut.

Jaké vybavení je v CMC k dispozici?

Samozřejmostí jsou LCD optotypy a brýlová skříň s obrubami, dále autorefraktometr (přístroj k měření sférické i cylindrické složky refrakční vady), bezkontaktní tonometr (přístroj na měření nitroočního tlaku) a štěrbinová lampa (speciální mikroskop umožňující nastavení optického „řezu“ okem k detailnímu zhodnocení nálezu). Pomocí diagnostické čočky Volk Super Field můžeme na štěrbinové lampě vyšetřit i oční pozadí. K tomu je však nutná dobrá spolupráce pacienta. U dětských pacientů proto většinou vyšetřujeme oční pozadí pomocí přímého či nepřímého oftalmoskopu. Zrakovou ostrost do blízka testujeme pomocí Jaegerových tabulek, dále vyšetřujeme barevné vidění (barvocit), případně provádíme test s Amslerovou mřížkou u pacientů, kteří mají změny na sítnici v místě nejostřejšího vidění (v makule). V indikovaných případech provádíme vyšetření komorového úhlu (gonioskopii) a vyšetření zorného pole – počítačovou perimetrii.

Pomocí testů zjišťujeme poruchu kvality či kvantity slzného filmu. Pokud přijde pacient z důvodu slzení, máme možnost provést průplach slzných cest. Při nálezu cizího tělíska ve spojivce či rohovce toto odstraníme pomocí speciálních nástrojů v topické anestézii.

Provádí se v CMC i operativní zákroky?

Ano, k dispozici je chirurgický sál, na kterém provádíme malé kožní operační výkony na očních víčkách, jako třeba odstranění drobných kožních útvarů či vlčího zrna (chalazia). V indikovaných případech odebraný materiál odesíláme na histologické vyšetření.

Je možná při závažnějších komplikacích návazná specializovaná péče v jiném zařízení – například nutný operační zákrok apod.?

Pokud jsou potřeba specializovaná vyšetření, laserové zákroky či nitrooční operační výkony, spolupracujeme s renomovanými pracovišti, která našim klientům poskytují nadstandardní péči. Na našem pracovišti poskytujeme iniciální konzultaci při zvažování laserového či operačního refrakčního výkonu za účelem odstranění dioptrií.

Článek vznikl ve spolupráci s doc. MUDr. Petrou Svozílkovou, Ph.D., a MUDr. Zuzanou Hendrickson.

© 2017 Canadian Medical Care, s. r. o.