Česky|English|По-русски

VIRTUAL TOUR

Canadian Medical Care
Praha 6, Veleslavínská 1/30

Ukázat na mapě
Pondělí: 08:00–18:00
Úterý: 08:00–20:00
Středa: 08:00–20:00
Čtvrtek: 08:00–20:00
Pátek: 08:00–18:00
Sobota: 09:00 – 14:00

Canadian Medical Care
Praha 4, V Parku 2308/8

Ukázat na mapě
Pondělí: 08:00–18:00
Úterý: 08:00–18:00
Středa: 08:00–18:00
Čtvrtek: 08:00–18:00
Pátek: 08:00–16:00

Canadian Medical Care
Praha 5, U Trezorky 921/2

Ukázat na mapě
Pondělí: 8:00-12:00 12:30-18:00
Úterý: 8:00-12:00 12:30-18:00
Středa: 8:00-12:00 12:30-18:00
Čtvrtek: 8:00-12:00 12:30-18:00
Pátek: 8:00-12:00 12:30-16:00

Jak máme otevřeno během letních prázdnin?

Jak máme otevřeno během státních svátků?

Lékarna Canadian Medical Care

Praha 4, V Parku 2308/8
Ukázat na mapě
Po – Pá: 7:30 – 18:30

Komplikovaný porod není možné s jistotou předpovědět

PorodPorod mohou narušit nepředvídatelné komplikace, které nastanou během krátké chvíle. Porodní komplikace není možné předem odhalit a předcházet jim. Díky zkušenostem lékařů a rychlým zásahům se podaří i přes komplikovaný porod přivést na svět zdravé děti. Jaké obtíže mohou během porodu nastat a které ženy patří do rizikové skupiny?

Nedostatek kyslíku plodu (Hypoxie)

Mezi nejvážnější komplikace patří nedostatek kyslíku, který dítě přijímá, kvůli obtočení pupečníku kolem krku nebo končetiny. V některých případech se může na pupeční šňůře objevit uzel. Pokud lékař porod co nejrychleji neukončí, může dojít k trvalému poškození mozku miminka.

Nedostatek kyslíku plodu můžeme rozdělit do tří fází. Nejméně závažný nedostatek kyslíku se nazývá hypoxémie, střední stav hypoxie a nejvážnější stav asfyxie. V řadě případů komplikovaný porod skončí dobře.

Výhřez pupečníku

K této komplikaci dochází s odtokem plodové vody nebo při odloučení placentárního lůžka, kdy krev vytéká ven a neteče do placenty. Porod musí lékař v tomto případě zakončit akutním císařským řezem. Proud plodové vody s sebou strhne pupečník do pochvy a krev přestane k plodu proudit. Jestliže tato komplikace nastane až v porodnici, lékaři díky provedení akutního císařského řezu plod zachrání. Při odtoku plodové vody se musí těhotná žena urychleně dostavit do porodnice, i z důvodu zabránění dalších možných obtíží.

Dystokie ramínek

Mezi závažné komplikace patří traumata hlavy nebo ramínková dystokie. V tomto případě se zapříčí ramena v kostěné pánvi rodičky a ta nemůže plod porodit. Následkem bývá zlomenina klíční kosti nebo zranění pažního pletence. Ramínková dystokie často nastává u velkých dětí, a proto se lékaři snaží určit případy ještě před porodem. Komplikace souvisí s věkem rodičky, obezitou nebo cukrovkou během těhotenství. Při této komplikaci je hlavička dítěte částečně porozena, ale není možné se přes ramínka plynule dostat dále. Ta jsou uvězněna v pánvi matky a dochází k modrání tváří kvůli nedostatku kyslíku.

Špatná děložní činnost během porodu

V důsledku slabých kontrakcí, díky nimž se neotevírají porodní cesty, musí lékař zakončit vaginální porod císařským řezem.

Při porodu může nastat porucha porodního mechanismu, při které dlouho trvá první nebo druhá doba porodní, a díky dlouhému porodu žena nemá sílu na to, aby plod vytlačila. Porodník může použít podtlakový zvon (vacuumextractor ) nebo kleště. V České republice lékaři tento nástroj využijí u 2–3 procent porodů, což je velmi nízký počet. Ve Velké Británii se takto narodí až 15 procent dětí.

Zvon se uchytí na hlavičku miminka, které díky vyvinutému tahu přijde na svět. Mezi klešťovým porodem a porodem pomocí zvonu je značný rozdíl při přívodu kyslíku do těla miminka. Podtlakový zvon se nesmí použít při jakémkoli defektu zásobení dítěte okysličenou krví. Právě z důvodu nedostatku kyslíku musí být mnohdy porod ukončen císařským řezem během druhé doby porodní.

Septický a hemoragický šok během porodu

Díky většímu množství ztráty krve se žena během porodu může dostat do hemoragického šoku. Při porodu se postupně zhorší cirkulace, a díky tomu nastává hypotoxické postižení tkání. Septický šok je způsoben toxiny a mikroby, které se vyskytují v krvi.

Rizikové skupiny žen

Zda bude porod komplikovaný či nikoli není možné spolehlivě předvídat. Mezi rizikové skupiny patří ženy mladší 17 let a starší 35 let, ale ani věková hranice neznamená, že starší ženy zažijí během porodu komplikace a naopak ženy s věkem kolem 25 či 30 let budou mít bezproblémový porod. Porod ovlivňují i další faktory, mezi něž patří kouření, váha ženy, výška pod 150 cm. Mezi rizikovou kategorii patří i rodička, která má za sebou alespoň čtyři porody nebo prodělala gynekologickou operaci. Dále jsou to údaje na základě rodinné anamnézy, mezi něž se řadí cukrovka či vysoký krevní tlak. Problémy mohou nastat u rodiček s obezitou a u žen s cukrovkou během těhotenství.

Důvody pro porod císařským řezem

Porodník se může pro porod císařským řezem rozhodnout během vaginálního porodu, pokud nastanou nepředvídatelné komplikace, díky nimž nebude moci ukončit přirozený porod bez ohrožení života dítěte či matky. Plánovaný císařský řez absolvují ženy, u nichž je diagnostikována placenta praevia, mají vícečetné těhotenství, je poloha plodu koncem pánevním nebo je plod v příčné pozici, plod je příliš velký a uvízl by v kostěné pánvi, mají genitální opar nebo překážku v porodních cestách.

Co je Apgar skóre?

Po porodu každý lékař vyhodnotí zdravotní stav novorozence, který zaznamená bodově do tzv. Apgar skóre. To udává souhrn pěti hodnot: srdečního tepu, dýchání, napětí svalů, reakce na podráždění a barvu kůže. Každá hodnota může být označena od nuly do dvou bodů a maximální součet bodů je deset. Pokud porod probíhá bez komplikací a miminko je zcela zdravé, udává se Apgar skóre mezi 8 až 10 body. Jestliže dítě dostane po porodu jako celkové hodnocení mezi 5 až 7, vyžaduje zvýšenou péči lékařů. Děti v přímém ohrožení života jsou ohodnoceny od nuly do čtyř bodů. Je důležité, aby se porod v případě komplikací uskutečnil co nejrychleji tak, aby nedošlo k ohrožení života novorozence.

Bojíte se porodu? Chtěla byste mít během těhotenství maximální péči a jistotu? Pro naše pacientky nabízíme programy Materna I, Materna II a Lady, které o ně pečují během těhotenství a porodu. Kontaktujte nás na telefonním čísle (+420) 235 360 133, domluvte si schůzku a zjistěte více o možnostech nadstandardní péče.

S nadstandardní péčí se unás setkáte také v oblasti péče o děti.

 

© 2017 Canadian Medical Care, s. r. o.